1 Aylık Domain Transferi nasıl yapılır – Domain Transfer

domain transfer

1 Aylık Domain Transferi nasıl yapılırDomain Transfer

Yeni aldığınız ve üzerinden 1 ay geçen bir alan adını nasıl trasfer edeceğinizi anlatmak istiyorum. Domain transfer işlemlerini nasıl yapacağını bilmeyenler olabilir diyerek detaylı bir anlatım gerçekleştireceğim. Alan adı satın aldığınız şirket içindeki başka bir kişiye yada başka bir şirketteki kişiye domain transferi yapmak istediğinizde bu yöntem kullanılır. Genelde bu yöntem kolayca yapılır.

Hakkında :

 1. Konu : 1 Aylık Domain Transferi nasıl yapılır
 2. İçerik konuları :
 3. Domain kilidini açma
 4. Domain şifresini alma
 5. Domain transferini yapma

Domain kilidini açma

Domain transferi yapmadan önce alan adına ait transfer kilidinin aktif olup olmadığına bakmalıyız. Bunu yapmak için domaini satın aldığınız şirkete ait profil sayfanıza giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra hostinglerim, domainlerim vs… gibi bir çok kullanıcı seçenekleri arasından “Alan adları” seçeneğini bulalım. Açılacak olan sayfada “domain transfer kilidi” benzeri bir seçenek bulalım ve ona tıklayalım. Eğer domaininiz kilitli ise, (ki muhtemelen kilitlidir) kilidi açmak için “Domaini serbest bırak” benzeri bir seçenek ile kilidi açalım. Bu aşamadan sonra kaydederek domain transferini yapmak için ikinci adıma geçebiliriz.

Domain şifresini alma

İkinci aşamada domain transferini yapmak için bir alan adına ait şifreyi bilmeliyiz. Bunu da yine bir önceki domainler ile ilgili sayfadan bulacağınız “Domain şifresi” benzeri bir sayfaya tıklamanız gerekecektir. Açılacak olan sayfada sizin domaininizin transfer şifresi verilir. Bu şifreyi transfer edilecek olan diğer üye kişiye bildirmeniz gerekecektir. Eğer üye olan diğer kişi alan adı transferinin nasıl yapıldığını biliyorsa bu aşamadan sonra size ait olan işlem sona erecektir. Ancak bu transferi siz yapıyorsanız yazımın devamını okuyarak domain transferini nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Domain transferini yapma

1 aylık bir domaininiz var ve 60 günlük transfer süresini beklemeden transfer yapmak istiyorsunuz. 3. aşamada transfer yapılacak olan üye için yeni giriş yapın. Daha önceki domainler sayfasına yeniden gidin. Bu sefer “Domain transferi yap” şeklinde bir linke bakın ve o sayfayı açın. Daha önce elde ettiğiniz alan adı transfer şifresini bu açılan sayfada yazmanız gerekecektir. Bu şifreyi yaptıktan sonra bazı şirketlerde cep telefonuna onay kodu gelebilir. Alan adı sahibine ait cep telefonuna bir onay mesajı alabilirsiniz. Bu onay mesajını yazarak transfer işlemini başlatmış olursunuz. İşlem kısa sürede gerçekleşir ve yeni üye profilinde domain gözüktüğünde bu işlem tamamlanmış demektir.

Not : Şirket içi transfer yapılacaksa transfer işlemi aynı gün içinde gerçekleşecektir. Şirket dışı bir transfer işlemi ise 48 saat sürebilir.

domain transfer
domain transfer

En iyi alanadı desteği veren firmalar kimlerdir ?

Alan adı kaydınızı yapacağınız internet firmasına çok önem vermelisiniz. Hem hostinginizi hem de web sitenizin markası olacak olan alanadını tek bir hesapta tutmak sizin için de ilerde çıkabilecek karışıklığa önlem olacaktır. Türkiye için bu firmalardan iyisi şudur diyemeyeceğimi üzülerek belirtmeliyim. Çünkü halen Türkiyedeki hosting firmaları alanadı konusunda yeterli desteği sunsalar da hosting anlamında tatmin edici bir hizmet henüz göremiyoruz. TÜm bunlara rağmen TÜrkiyede alan adı satın alabilecek firmalara bir gözatalım :

 • İsimtescil
 • Natro
 • İhs
 • Türk Ticaret

Bunlar en çok kullanılan alan adı satıcı firmalardır.

Birde yurt dışındaki firmalar var bunlar da oldukça kalitelidir ve hatta türkçe desteği olanları da vardır.

 • 1and1
 • Hostgator
 • Go Daddy

İyi bir alanadı almak için bu firmalardan yararlanabilirsiniz. TR domain almak isteyenler ise isterlerse bunlardan başka NickTR web sitesine başvuru yapabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir