En değerli domain “Alan adı” Hangisidir ? – Domain

domain

En değerli domainAlan adı” Hangisidir ? En değerli domain tabiki google.com dur. Ama bunun nedenlerini öğrenmek isterseniz makalemizdeki ayrıntılı bilgilere bakabilirsiniz.

Hakkında :

  1. Konu : En değerli domain “Alan adı” Hangisidir ?
  2. İçerik konuları :
  3. En değerli domain olma kriterleri nelerdir ?
  4. Domain uzantısının değeri
  5. Dünyanın en değerli domaini hangisidir ?

Öncelikle domain yada Türkçe karşılığı olan alan adı nedir, bundan biraz bahsetmek istiyorum.

Domain nedir ?

Domain ; bir kişinin, kurumun veya işyerinin kendisini tanıtma, ticaret yapma yada amaçladığı konuda bilgi vermek için kullandığı bir kimliktir. Domain Türkçede Alan adı olarak söylenir. Bizim web sitemizin alan adı rcprogramindir’dir. Sonundaki .com ise alan adı uzantısıdır (Yada alan adı uzantısı da denir).

Domainlerin değerli olabilmesi için bu sonundaki alan adı uzantısı da en önemli faktördür. Şimdi konumuza tekrar dönersek en iyi domain konusunda alan adı uzantısını irdeleyelim.

En değerli domain olma kriterleri nelerdir ?

Bir domainin değerli olabilmesi için iki ayrı kriter mevcuttur. Bunlardan birincisi ; alan adının ne kadar popüler olduğudur, ikincisi ise domainin uzandısının ne olduğudur.

Bir alan adı adında en çok aranan kelimeye karşılık gelen anahtar kelime tam olarak bulunuyorsa o zaman bu domainin arama sonuçlarında daha öne çıkması ve bu sayede web siteye uğrayacak ziyaretçilerin daha çok olması anlamına geleceği için değeri de oldukça büyüyecektir. Mesela konumuzla alakalı en çok kullanılan kelimelerden birini ele alalım. Domain kelimesini içinde bulunduran domain.com adlı bir alan adına sahip olduğunuzda arama sonuçları için en alakalı adı almış olacağınızdan dolayı çok değerli bir domain sahibi olmuş olacaksınız. Ancak bu avantaj sadece bu tür kelimeler için size kolaylık sağlayan bir alan adıdır. Bazen hiç akla bile gelmeyecek bir kelime ile de en değerli alanadına sahibi olabilirsiniz. Bu da web sitenin başarısı ile orantılı bir sonuçtur. Mesela pinterest.com örneğine bakacak olursak. pinterest aslında hiç kimsenin kullanmadığı bir kelime olmasına rağmen web sitesinin kitlesi sayesinde en çok aranan resim web sitesidir ve pinterest domain adı da bu sayede en değerli resim sitesi olarak karşımıza çıkacaktır. Oysa bir alanadının adı kadar önemli olan bir başka kriter de uzantısıdır. Şimdi bu konuya biraz açıklık getirelim :

Domain uzantısının değeri

.com Dünyanın en değerli domain uzantısıdır. Nedeni ise .com uzantısının ilk çıkan ve bu yüzden en çok duyulan uzantı olmasıdır. Ancak sadece bununla sınırlı değildir. .com alanadı uzantısının değerli olmasının bir sebebi de uluslar arası bir domain olmasıdır. Mesela com.tr uzantısı değer olarak .com dan daha düşüktür. Çünkü .com.tr sadece Türkiye kullanıcılarına hitap eder. Eğer siz .com olan bir domaine sahipseniz çeşitli dillerde yapacağınız web yazılarınıza Dünyanın her yerinden ziyaretçi çekebilirsiniz. Bu yüzden dünyanın en değerli domain uzantısı .com dur. Peki dünyanın en değerli alan adı hangisidir ? Şimdi bunlara bakalım :

Dünyanın en değerli domaini hangisidir ?

Burada sıralamaya yön veren kriter aranma karşılığıdır. Bunu öğrenmek için ise alexa.com’dan sıralama listesine gözatabiliriz :

  1. google.com
  2. youtube.com
  3. facebook.com
  4. baidu.com
  5. yahoo.com

Görüldüğü gibi dünyanın en değerli ilk beş domaininin uzantıları da .com dur. Böylece .com uzantısının da nekadar önemli olduğunu buradan anlayabiliriz. Ancak dikkat ederseniz Sıralamadaki ilk beş domain adından dördünde dilimizde anlamlı bir karşılığı olan kelimeler kullanılmamış ve herbiri özgün kelime üretilerek kullanılmıştır. Sadece facebook.com bir kelime anlamı olarak karşılık bulmaktadır. Ancak bu kelime de hit aldıracak bir kelime değildir. Tüm bunlara rağmen bu domainleri dünyanın en değerli alan adları haline getiren şey onların firmalarının büyüklüğü ile doğru orantılı olarak yaptıkları işlerin sağladığı faydadan kaynaklanmaktadır.

Google.com dünyanın en iyi arama motorudur. Bu sayede alan adı çok değerlidir.

Youtube.com dünyanın en değerli video paylaşım sitesidir. Bu nedenler bunun alan adı da çok değerlidir.

Facebook.com dünyanın en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesidir. Bu da bu domain adını en değerli yapmaya yetecek bir özelliktir. Size domainler hakkında aklınıza takılan sorular için daha fazla bilgi vermek isteriz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bir email ile iletebilirsiniz.

domain
domain
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir