Google Earth GPS nasıl kullanılır

google earth

Google Earth GPS nasıl kullanılır ?

En çok kullandığımız harita programı Google Earth üzerinde GPS kullanmak bize nerede olduğumuzu bulmamız için çok önemli olduğu gibi, bir yerden başka bir yere gideceğimiz zaman da bize yardımcı olmaktadır. Google Earth GPS özelliği Garmin, Wintec WBT-201, ve Magellan sistemi ile GPS konum bulma işlevini yapmaktadır. Varsayılan olarak Garmin kullanılır. GPS özelliğini calı olarak ta kullanabiliyoruz.  Program içinde araçlar menüsüne tıkladıktan sonra, GPS bağlantısına basıyoruz ve ilgili pencere açılır. Dilerseniz bu pencere üzerindeki ayarların nasıl yapıldığına ayrı ayrı değinelim.

Cihaz

Garmin : Burada cihazın konum arama özelliğini bulacak sistemi seçiyoruz. Garmin özelliğinin seçili halde olduğunu göreceksiniz. Garmin bir navigasyon özelliğidir. Garmin harita üzerinde yollara bağımsız olarak seçili iki nokta arasında bir gidiş rotası seçmenizi sağlar.

Magellan : Magellan seçimini seçerseniz, bu da ayrı bir navigasyon teknolojisi ile konum bulmaya yardımcı olur.

Wintec WBT-201 : Bu da ayrı bir navigasyon cihazının sistemidir. Aslında her üçü de ayrı ayrı birer navigasyon cihazının sistemidir. GPS Cihaz alanında hangi özelliği kullanmak istediğinizi siz seçebiliyorsunuz.

En ideal ayar Garmin seçeneğidir.

İçe aktar

Buradaki her üç kutunun da seçili olması gerekir. Referans noktaları, parkurlar ve güzergahlar seçili olduğunda, rota üzerinde takip edildiği zaman yolu daha iyi görebilmenizi sağlayan özelliklerdir.

Çıktı

KML parkurları işaretli, KML çizgi dizeleri işaretsiz olarak varsayılan ayarlardır. Ancak burdaki KML Çizgi Daireleri kısmını da işaretleyelim. Çünkü size rotayı daha iyi görmenizi sağlayan çizgi özelliğini açacaktır.

En alttaki “rakımları alan yüksekliğine göre ayarla” kutusu da işaretli olmalı. Bu özellik Google Earth ekranı altında mouse ile gezindiğiniz esnada ok simgesinin bulunduğu yerin deniz seviyesinden ne kadar yüksekte olduğunu gösteren bir bilgi çıkacaktır.

Gerçek Zamanlı

Bir diğer kullanım sekmesi ise “Gerçek Zamanlı” sekmesidir. Buraya tıkladığınızda GPS özelliğinin protokol seçimini yapmanızı sağlayan iki tane özellik verilmiştir, bunu göreceksiniz. NMEA varsayılan değerdir, ancak Garmin PVT de iyi bir seçim olacaktır. Bir altında Parkur noktası içe aktarma sınırı değeri verilmesi için bir kutu yapılmış. Burada varsayılan değer 10 dur. Ancak daha kesin nokta belirleme özelliği isterseniz bu değeri 3 hatta 1 yapabilirsiniz. Yoklama aralığı ise varsayılan olarak 4 verilmiştir. Bu saniye cinsinden bir saniyenin 4’te biri kadar zamanı gösterir. Yani 4 seçersek saniyede 4 adet aralık yaparak arama yapar. Hemen altındaki gerçek zamanlı izleme butonuna yani “Başlat” butonuna bastığınız zaman GPS yerinizi hızla bulacaktır, ve gidişinize göre izlemeyi gerçek zamanlı yapacaktır.

Google Earth GPS kullanımı ile ilgili kısım bundan ibarettir. Daha farklı sorunuz olursa yorum kısmından bize sorabilirsiniz. Ayrıca Google Earth kullanmak istiyorsanız şu makalelere de gözatabilirsiniz :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir