Google Earth İndirmeden Kullanmak

google earth

Google Earth İndirmeden Kullanmak. Dünya haritasının ve Dünyanın coğrafyasının resimlerle oluşturulmuş bir simulasyon gösterimi programıdır. Google Earth programına, bilgisayarımızda yüklendiğinde bakabilmemize rağmen, cep telefonlarından aynı şekilde bakamıyoruz. Bazen kimi bilgisayarlarda indirirken hata veriyor yada yüklenmiyor, bazen de yüklenen program bir türlü açılmıyor. Bu durumlarda haritaları indirmeden kullanma ihtiyacı doğuyor. Buradaki program anlatımı bu konu üzerine olacak ve hem bilgisayarlarda hem de cep telefonlarında Google Earth’ı indirmeden nasıl kullanacağınızı göreceksiniz.

Hakkında :

 1. Programın adı : Google Earth
 2. Görevi : Harita kullanımı
 3. Yazılım Geliştirici : Google Maps
 4. Uyumlu cihaz : Bilgisayar ve Laptoplar için
 5. Uyumlu işletim sistemi : Windows işletim sistemleri (XP,Vista,7,8,10)
 6. Dili : Türkçe

Google Earth programını indirmeden kullamak için, isterseniz buradaki linkten direkt olarak sayfaya girebilirsiniz. Eğer Earth’ı daha farklı şekillerde görmek isterseniz öşu özelliklerden size yarayan kısma bakarak ta rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kısaca bu sayfalar hakkında bilgi verelim :

1) Haritaları kullanma

Bu sayfa açıldığında önünüze bir Türkiye Haritası açılır. Burada, Harita üzerinde yaklaştırma uzaklaştırma yapabilirsiniz. İl, İlçe, Mahalle hatta Sokak bilgilerine kadar her coğrafi bilgiyi görebilirsiniz. Ayrıca haritalar bölümünde yaklaştırmayı daha fazla yaptığınızda haritalar üzerindeki kurum ve kuruluşlar ile ilgili bilgiler de belirir. Bir harita üzerinde ne görmek isterseniz onu burada görebileceğinizi söyleyebilirim. Haritalar penceresinin kullanımı kolaydır. Zaten hepi topu bir kaç menü ve buton seçeneklerinden başka da kullanım zorluğu yapacak herhangi bir ayar yoktur.

2) Uydu görünümünde kullanma

Haritalardan uydu görünümüne geçebileceğiniz gibi isterseniz bu ikinci sayfaya gözatarak ta direkt olarak Uydu görünümüne kolayca geçebilirsiniz. Uydu görünümü açıldığında Binalar, Parklar, Deniz ve Dereler yani gözünüzle gördüğünüz her şeyi burada kuşbakışı olarak görebileceksiniz. Yani Dünyayı, Google Earth üzerinden canlı görmenize ve kullanmanıza imkan veren bir görüntü açılır. Ayrıca uydu sayfasında gezinmek çok keyflidir.

3) Trafik Haritası

İnternet üzerinden trafik bilgisi almak istediğinizde bu özelliği kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için isterseniz üçüncü sayfaya gözatarak yada Google Earth penceresinin sol üst kenarındaki arama kutusunun en solunda alt alta üç çizgi şeklindeki simgeye tıklayarak, ve açılan pencerede Trafik seçeneğine tıkladığınızda, trafik görünümüne hemen geçer. Trafik haritası açıldığında canlı trafik verileri gözükür. O an trafikte neresi yoğunsa kırmızı renk ile, nerede yoğunluk yoksa yeşil renkte gösterilir. Turuncu renk ise yoğunluğun olduğunu ama çok fazla olmadığını gösterir.

4) Arazi Görünümü

Arazi görünümü programın üzerindeki haritada yer yüzü şekillerini görmenizi sağlar. Dağların yüksekliği, girintili çıkıntılı bir harita açılarak kolayca görülür.

5) 3D görünümü

3D özelliği bu yazılımda kullanılabilen bir seçenektir ama, bunun yerine 3D görüntüsünden daha canlı görüntü görebileceğiniz bu seçeneği kullanabilirsiniz. 3D aslında binaları üç boyutlu görmenize imkan veriyor ama, bu sadece Google Earth programı içinde kullanılabiliyor. Bilgisayarınızdaki yüklü olan Google Earth, 3D gösterir ama Cep telefonunuza programı yükleyemediğimiz için orada göremessiniz (Türkiyedeki kullanıcılara Google Earth’ün Gelişmiş Uygulaması yükemeye izin verilmiyor). Bu ekranda binaları 3D olarak olmasa da canlı görebiliyorsunuz. Hatta sokaklarda caddelerde gerçekte dolaştığınız gibi görerek dolaşabiliyorsunuz. Bu özelliği çok seveceksiniz.

İndirerek kullanmak isterseniz :

Eğer bilgisayarınıza bu programı yüklemek isterseniz web sayfamızdan bunu yapabilirsiniz. Dilerseniz buradan ; Google Earth Pro sürümünü indirerek tam kullanım özelliklerini görebilirsiniz.

Google Earth hakkında daha fazla kullanım bilgisine ihtiyaç duyarsanız “Google Earth nasıl kullanılır” adlı yazıyıdan faydalanabilirsiniz.

9 Comments on “Google Earth İndirmeden Kullanmak”
 1. Bilgisayarda yüklediğim haritaları indirmeden kullanmak için tüm haritaları Temp dosyasına mı kaydediyor, Yoksa haritaları direkt olarak indirebiliyormuyuz ? Cep telefonlarında bu programı kullanamıyoruz. Acaba Türkiye’ye neden yasaklamışlar bilen var mı ? Ben laptop kullanıyorum, DirectX 10 yüklü. DirectX ile birlikte açma özelliğini yaptığım zaman offline olan haritaları gezebiliyorum, ama bu harita dosyalarının bilgisayarın neresine kaydettiğini bulamıyorum. Bana şundan dolayı lazım, cep telefonuma bu harita dosyalarını kaydetmek istiyorum. Cep telefonunda indirmeden kullanmak diye bir seçenek göremedim, ben de bu dosyaları oraya yüklersem kullanabilecem. Fikri olan varsa yardım rica ediyorum.

 2. Google earth hangi koordinat sistemini kullanıyor ? Haritalarda kendi bulunduğum bölgenin koordinatlarını almak istiyorum ama 3D görünümünde olacak. Diğer görünümdeki koordinatları almayı biliyorum ama bende 2013 sürümünün PRO programı var pro olduğu için güncelleme yapmıyorum. Google earth hangi koordinat sisteminde çalışır, 3D koordinat sistemi hakkında bilgisi olan varmı ? Cevap bekliyorum.

  1. Sen bilgisayara yüklediğin eski bir PRO sürümü kullanıyorsun, ilk önce yapman gereken programını güncellemek olmalıdır. Güncellediğin zaman pro özelliği gitmez çünkü artık o da ücretsiz kullanılabiliyor. Koordinat sistemi olarak enlem ve boylam değerlerini veren bir rakamsal sistem kullanıyor. Bunu öğrenmek için Google Earth ekranının en alt kısmındaki alana bakabilirsiniz. Orada şuna benzer rakamlar göreceksiniz : (40°13’38.30″K 30°35’30.87″D). Bu koordinatları kolayca öğrenmek için öncelikle koordinat almak istediğiniz alana zoom yapın, sonra da klavyedeki [ctrl ve M] tuşlarının ikisine aynı anda basın, o alanın koordinatlarını veren bir pencere çıkar, isterseniz bu şekilde de bulabilirsiniz. Koordinatların 3D görünümde olmasıyla normal görünüm olması açısından bir fark yoktur.

 3. Benim bilgisayarımda yakın zamana kadar çalışan bir Pro sürüm vardı. Virüs bulaşınca açılmaz oldu. Sonra açıldı felan bazı haritalar var ama Türkiye yok yada geç açılıyo, bilmiyorum. Bu sorunu yaşayan varmı, Türkiye neden çalışmıyor ? Fikri olan bilgisini paylaşsın lütfen.

  1. Eğer bir şekilde google earth açılıyorsa, Türkiye haritası da çıkar ama demekki internetin yavaş bence. Biraz bekle hemen açılır diye düşünüyorum

 4. Google earth cep telefonlarında hala Türkiye ye destek vermiyor anlamıyorum niye… Sene 2017 olmuş Türkiye ye veremediği bu desteğin nedenini bilen varmı ? Bilgisayarımda her türlü destek veriliyor da cep telefonuna neden yok.. Google amca bu sorunu düzelt lütfen.

 5. Cep telefonunda kullanamıyorsan bilgisayarı aç orda indirmeden kullanabilirsin. Yada istersen bir tane laptop al lazım olacağı zaman kullan. Yada başka bir alternatif söyleyim, google yerine yandex earth indir onu kullan. O da destek vermiyorsa ne bileyim artık bing earth kullan. Cep telefonu için yapabileceğin bir şey yok malesef. Google amca ne zaman keyfi gelirse o zaman kullanırsın.

 6. Ben uydu görüntülerini web üzerinden görüntüleyemiyorum. Eskiden Earth ekranında birsürü resimler olurdu. Panoramio resimleri tamamen silinmiş sanki. Bu sorun sadece bende mi yoksa hizmet kapatıldımı ? Haritayı güncelledikten sonra oldu acaba eski sürümüne dönersem resimler gözükürmü ? Yardımlarınızı bekliyorum.

 7. Google earth indirmeden nasıl kullanılır bilen varsa söylesin. tarayıcıdan mı kullanacaz anlamadım. Indirsek te kullansak daha iyi değilmidir yani…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir