Sıkıştırma programı nasıl kullanılır

sıkıştırma programı

Sıkıştırma programı nasıl kullanılır ?

Dosya sıkıştırmak için her bilgisayarda bir sıkıştırma programı yüklü olması gerekir. Hangi program olursa olsun bir dosyayı sıkıştırmak için hepsinde aynı yöntem kullanılır. Şimdi bilgisayarınızda yüklü olan bir sıkıştırma programının nasıl kullanılması gerektiğini açıklamalı şekilde anlatalım.

Sıkıştırma nasıl yapılır ?

Winrar, Winzip yada 7Zip tüm sıkıştırma programları bir klasör yada bir dosyayı sıkıştırmak için mouse ile dosya üzerine sağ tuşla tıklayarak açılan pencerede “Arşive ekle” yada “Sıkıştır” yazan bağlantıya tıkladığınızda dosyanız sıkıştırılmaya başlar ve kısa sürede sıkıştırma işlemi biter.

Sıkıştırılmış dosya nasıl çıkartılır ?

Eğer elinizde bir sıkıştırılmış dosya varsa bu dosyanın dışarı çıkartılması için tek yapmanız gereken şey dosyaya sağ tıklayıp “buraya çıkart” bağlantısına tıkladığınızda sıkıştırılmış dosyanın içindeki tüm dosya ve klasörler dışarı çıkacaktır.

Sıkıştırma dosyasına şifre koyma nasıl yapılır ?

Şifre koyacağınız dosyaları yukarda anlattığım gibi sıkıştırmak için tıkladığınızda bir sıkıştırma penceresi açılır. Açılan pencerede “parola ekle” sekmesinden bir şifre yazdığınızda dosya sıkıştırıldıktan sonra birdaha kullanmak istediğinizde şifre girmenizi isteyecektir. Böylece şifreli sıkıştırma dosyası olmuş olur.

Sıkıştırma programları hakkında bilmeniz gereken temel kullanım bilgileri bunlardır. Ancak daha detaylı bir kullanım amacınız varsa hangi sıkıştırma programı için bunu isterseniz bize yorum bölümünden soru sorarsanız, kullanımla ilgili daha detaylı bilgileri burada yazarak sorularınıza cevap veririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir