Sıkıştırma programı ne demek

sıkıştırma programı

Sıkıştırma programı ne demek

Sıkıştırma programı bilgisayar, cep telefonu, tablet veya diğer cihazlardaki her çeşit dosyaları, bilgisayarda daha az yer kaplaması için kilobayt değerlerini azaltmak suretiyle sıkıştırma işlemini yapan yazılıma denir. Sıkıştırma yapmak sadece bilgisayarlarda kullanılmak için değil, aynı zamanda internet sitelerinde de sayfaların yüklenmesinde cache sistemlerinde ve daha bir çok alanda işe yarayan bir sistemdir.

Sıkıştırma işlemi her dosya için farklı bir küçültme sağladığı gibi farklı sıkıştırma programlarında da farklı sıkıştırma oranları olmaktadır. Örnek olsun diye birkaç dosya türü için sıkıştırma oranlarına bir kaç misal verelim :

Müzik dosyalarının sıkıştırılması

Bir çok müzik dosyası uzantısı vardır. Bunlardan audio müzik yani wmv yada cdda olan formatlar sıkıştırılmamış ham dosyalardır. Sıkıştırıldıklarında dosya uzantıları değişir, mesela MP3 olurlar. MP3 müzik dosyaları sıkıştırılmış dosya türleridir.

Ör ; 700 MB’lık bir audio müzik (wmv) dosyası sıkıştırıldığında 60 MB boyutunda MP3 dosya formatına dönüştürülerek sıkıştırılır.

Video dosyalarının sıkıştırılması

Video dosyalarında dıkıştırma oranı müzik dosyalarına göre daha az yapılabilir. Bunun nedeni videoların görsellerden oluşan yapısından kaynaklanır. Görsel dosyaların sıkıştırılması ses dosyalarına göre daha az orandadır. Bu sebepla bir DVD ham video dosyasını sıkıştırdığımız zaman müzik dosyalarında olduğu gibi format değiştirerek AVI dosya formatına dönüşür ve büyük oranda boyutu küçültülmüş olur. Bunu bir video dönüştürme programı ile yapabilirsiniz.

Ör : 700 MB’lık bir DVD video dosyasını sıkıştırdığınızda ortaya 150 MB’lık bir AVI dosyası çıkacaktır.

Sıkıştırma programı ne demek ne işe yarar kısaca değinmeye çalıştım. Aklınıza takılan konuda sorularınızı yorum kısmından yazarsanız hızlıca cevap veririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir